A tibeti Tonglen technika, egy mély tisztánlátást generáló gyakorlat, amit mind a hétköznapokban, mind terápiaként is tudunk használni. Megfelelő gyakorlással a lelki segítségnyújtás egyik leghatékonyabb, mégis szótlan formáját kapjuk kezünkbe.
Technikája – Az alapséma, s az én tapasztalataim alapján:
-Meditációban képzeld el vagy vizualizálj valakit, akit ismersz és szeretsz , és aki iránt együttérzés gyúlt benned, mert nagyon szenved, pl. betegségtől valakinek az elvesztésétől, depressziótól, fájdalomtól, szorongástól, félelemtől.
Csukott szemmel ülsz, lassan egymás után ellazítod a testrészeidet, a talpadtól haladva felfelé ….a bokádat, az alsó lábszáraidat, a combokat, az alhasadat, az ülőgumokat, a gyomrod tájékát…..most a szívteredet, …..a torokcsakra területét .
Végigmész a gerinceden, ….a vállaidon…fel egészen a hajas fejbőrig, lazítsd el most az arcizmaidat, s kisimulnak az arc izmai, megpihen a tudatod a szemgolyók mögött.
Szánj időt a folyamatra.
Légy ebben a relaxált állapotban, tisztán, egyszerűen.
Lélegezz …. légzésed legyen egyszerű, normális. Ha hosszú akkor hosszú, ha rövid akkor rövid.
Hozd a tudatosságodba az illetőt aki szenved, s akinek óhajtod a szenvedéstől való megmenekülést, s a felszabadult boldogságot.
Ha ő egy kisgyermek… mit teszel ha sírni látod? Odamész, s átöleled együttérzésed “takarójával”. Lágyan, és éppen olyan ” jelenléttel”, hogy érezze, megtartod ebben a helyzetben, amiben most van.
Együttérzésed felé olyan mély, hogy a szívtered akár egybeér az övével. “Pusztán” szereted őt. Engeded áramolni az univerzumi bölcsességet, szeretetet…..legyen az, ami Isteni tudatosságú, legyen aminek lennie kell. Legyen ami neki a “legjobb”.
Bebugyolálod a szeretet fényburkával, mely éppen annyira fénylik – az egyén számára felfogható láthatóságban- ami számára megfelelő. Ezt nem te döntöd el,milyen legyen számára a jelenléted erőssége, s a fény erőssége, hanem az egyén lelke, s az univerzumi tudatosság.
Gyógyítasz.Őt, magad, s az összes embert akinek hasonló a szenvedése. Hogyan ..?
–Belélegzéskor képzeld el, hogy az adott személy összes szenvedése – sötét, fekete, füstszerű, szurkos , vastag és súlyos felhőzet formájában – beáramlik az orrlyukadon , a garaton , nyelőcsövön át…telíti a mellkasad…benne a szívtered.
Vajon hogyan állsz a másik ember szenvedésével?
A szívtér egészen különleges, hiszen itt érezzük a fájdalmat, a szomorúságot, a szeretet, illetve a boldogságot.
Meg tudod -e engedni magadnak, hogy benn tartod a szívteredben az illető szenvedését?
Lehetséges, hogy más érzések is megjelennek benned, más testterületekről..düh, félelem, fájdalom.
Sokak számára ez félelmetes, hisz azzal hogy szembesülsz a másik szenvedésével, önmagad ezen érzései felé is tudatosságra ébredsz. S nemcsak önmagad , hanem az összes ember hasonló szenvedéssel teli érzéseire.
–Kilégzéskor a gyűjtsd össze minden békességedet, szabadságodat, egészségedet, jóságodat és erényedet…..és küldd az adott személy felé gyógyító , felszabadító fény formájában. Kérd rá az Isteni áldást, az univerzumi szeretettel és bölcsességgel teli enyhülést
Képzeld magad elé, hogy az egészet magába fogadja és tökéletesen szabaddá, oldottá és boldoggá válik.
–Ismételd ezt meg néhány lélegzetvétellel.
-Majd képzeld magad elé a várost , ahol ez a személy él, és belélegzéskor fogadd magadba a város összes szenvedését, és küldd helyébe a saját egészséged és boldogságod az ott lakóknak.
Azután tedd ezt meg az egész államért, országért, bolygóért, világegyetemért.
(HA úgy érzed te magad vagy a világegyetem -ritka eset -akkor ez már egybe is ér.)
-Befogadod az összes emberi lény szenvedését , és boldogságot, erényt küldesz helyette.
-Lesz e bajom ettől a gyakorlattól?
A tonglent azért fejlesztették ki, hogy lenyesegessük magunkról egoista öntömjénezésünket, önvédelmi mechanizmusainkat. Ez a gyakorlat felcseréli az ént a másikkal, így mélyen aláássa az alany-tárgy kettősséget, egyetlen én létezik, nem elkülönültek vagyunk, valamint növeli együttérzésünket is, képesek vagyunk behelyettesíteni az ént a “másikkal”.
Azt kéri tőlünk, hogy épp ott ugorjunk a “vízbe”, ahol mi is “megsérülhetünk”.
Ha valaki gyakorolja a tonglent , nem betegszik meg inkább nem riadsz vissza szembenézni mások fájdalamival, szenvedéseivel, nem hárítasz,, nem játszmázol, nem beszélsz ki csak jelen vagy… segítőleg, együttérzőn.. míg a jelenlét szükséges. befogadás-elengedés.
-Ilyenkor az én örül minden sikernek, örvend mások erényeinek (hisz ebben a tudatosságban egyek vagyunk) , nem kettős éber tudatosság van. Csodálatos egyenlőség-tudat van, mely aláássa az önhittséget, a büszkeséget, a félelmet, irigységet.
Bíztatlak, tegyél magadért, s embertársaidért.
A tonglen technika ezen leírása folyamatos fejlesztés(em) alatt van.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: