A homokmandala a tibeti buddhista hagyományban színes homokból készített, majd szertartásosan lerombolt mandala. A homokmandala szimbolikusan kifejezi azt a buddhista nézőpontot, hogy a valóságban az anyagi dolgok átmenetinek tekinthetők, semmi sem állandó . A homokmandalákban szereplő ábrák és színek is meghatározott jelentéssel bírnak, amelyet gondos aprólékossággal készítenek el az alaposan felkészített buddhista szerzetesek.A homokmandala gyakran a békét, harmóniát reprezentálja, akár a nézése is megváltoztathatja a gondolkozásunkat a buddha tudat lenyomatát keltve bennünk.
A videoban a homokmandala elkészítését, majd lerombolását látjuk:
A mandalák leginkább egy háromdimenziós mennyei palota két dimenziós leképezései, amelyek segítik a meditálót a gyakorlásban. A buddhista kozmológiában a kép minden részének egyedi szimbolikus értelme van. A külső körök jelentik a palota falait, amelyek elválasztják a belső, szent földet a külső káosztól. A körök kívülről befelé a Tűz-hegy ötszínű lángköre, amely a nemtudás elégetésére képes bölcsességet jelképezi. A vékony vadzsrasor (tibeti: rdo rje ra ba) arany gyémántjogarokból áll, amely a megvilágosodást jelenti. Belül húzódik a bölcsességet és tisztaságot kifejező Lótuszszirom-kör (tibeti: pad ’khor). Ez Avalókitésvarát jelképezi. A magasabb tantrikus osztályok mandaláinál szerepelhet még a Nyolc Temető (tib.: dur khrod brgyad) köre is. A palota kettős vadzsrán nyugszik egy parkszerű térben, amelynek díszes kapui a négy égtáj felé néznek. A többi résszel ellentétben a kapukat nem felülnézetből látjuk, hanem oldalnézetből. A palota falát a szellemi tanítás különböző részeit jelképező szimbólumok ékesítik, pl. füzérek, drágakövek, vázák, és győzelmi zászlók. A palota belső kertjében meditáló mesterek azt jelképezik, hogy azok mindig segítik tanítványaik útját. A palota közepén található a mandala ura, konkrét ábrázolásban vagy az őt jelképező valamilyen tulajdonsággal vagy szent szótaggal. A gyakorló célja, hogy eljusson a középpontig és azonosuljon az adott istenséggel.
A kálacsakra mandala például 722 istenséget ábrázol összetett geometriai formák rendszerén belül. Más, kisebb mandalákban, mint például a Vadzsrabhairavaistenségnek szánt mandala, sokkal kevesebb istenség szerepel, ezért kevesebb mértani szerkesztést igényel, de még így is több napig készül. Ahogy minden mandala, a homokmandala is a háromdimenziós környezet kétdimenziós megjelenítése. Két közismert mandala három dimenziósan készült: a jávai Borobudur és akambodzsai Angkorvat.
text: https://hu.wikipedia.org/wiki/Homokmandala
picture: http://people.hws.edu/yignyen/mandalas.html
video: https://www.youtube.com/watch?v=10084L3Pqsc
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: