Diana lapja

Repülj SAS !

A legtöbb ember nem azért veszti el örökre az álmait, mert képtelen lenne megvalósítani őket, hanem azért, mert elhiszi, hogy képtelen rá. Ebben pedig a legnagyobb szerepe a környezetünknek van. Erről szól az a történet, amivel  nemrég találkoztam.
*****
Egyszer egy gazda elindult megkeresni az egyik borjút, aki nem tért vissza este a nyájjal. Lement a völgybe, kereste a folyónál, a nádasban, a sziklák között, de sehol sem találta. Kegyetlen vihar tombolt aznap este, ezért benézett egy nagyobb szikla mögé is, hátha oda bújt a megrettent borjú. Őt nem találta ott ugyan, azonban váratlan látvány fogadta: egy sasfióka nézett rá félénken. Néhány nappal azelőtt kelhetett ki a tojásból, és a vihar elsodorhatta őt a fészektől.
A gazda megfogta a fiókát és hazavitte, hogy gondját viselje. Hazatérve a gyerekei lelkesen újságolták el neki a hírt, hogy a borjú időközben magától hazatalált. A gazda a csirkeólba tette a sasfiókát, akit onnantól fogva csirkeként neveltek. Megtanulta a csirkék szokásait, és bár ahogy növekedett, egyre inkább különbözött tőlük, mégis mindenki csirkekének tekintette őt.
Egy napon a gazda egyik régi barátja tért be hozzájuk látogatóba. Ahogy meglátta a sast a csirkék között, egyből megjegyezte: „Mit keres ő ott? Hiszen nem is csirke, hanem sas!”
A gazda mosolyogva ezt felelte: „Dehogynem, ez egy csirke. Nézd csak, úgy járkál, mint egy csirke, úgy gondolkodik, mint egy csirke, úgy eszik, mint egy csirke. Hidd el, ez egy csirke.”
De a barátját nem tudta meggyőzni. „Majd én megmutatom neked, hogy nem csirke, hanem sas.” – mondta a gazdának. Azzal megfogta a sast, a feje fölé emelte, majd így szólt: „Te nem csirke vagy, hanem sas. Nem a földhöz tartozol, hanem az éghez. Repülj, sas!”
sas_felszall
A sas ekkor kitárta a szárnyait, körbenézett, látta az ólban kapirgáló csirkéket, majd leugrott a földre és csatlakozott hozzájuk.
„Látod, mondtam, hogy csirke!” – vágta oda barátjának a gazda nevetve.
Másnap kora hajnalban a gazda a kutyák ugatására lett figyelmes. A kapuban ismét a barátja állt. „Adj nekem még egy esélyt a madárral.” – kérte.
„Tudod, mennyi az idő? Még a Nap sem kelt fel.” – bosszankodott a gazda.
„Gyere velem.” – erősködött a barátja. „Hozd a madarat is.”
A gazda kelletlenül kivette a sast a csirkeólból, majd elindultak, beleolvadva a sötét éjszakába.
„Hová megyünk?” – kérdezte a gazda álmosan.
„Oda, ahol a madarat találtad.”
„És miért ilyen nevetségesen korai időpontban, az éjszaka közepén?”
„Azért, hogy a sas láthassa, ahogy a hegy mögül felkel a Nap, és követhesse az ég felé, ahová tartozik.”
Lementek a völgybe, átkeltek a folyón, és elindultak a hegy felé.
„Siessünk, mindjárt felkel a Nap.” – mondta a gazda barátja, azzal szaporázni kezdte a lépteit. Meredek sziklafalak mentén, keskeny és veszélyes utakon vezetett fel az útjuk a hegyre, de a Nap első sugaraival ők is megérkeztek.
„Ez megteszi.” – szólt a gazda barátja a sziklafal pereménél megállva. Szinte a hegy csúcsánál voltak már. Óvatosan egészen a szikla pereméhez vitte a madarat, letette úgy, hogy Kelet felé nézzen, majd beszélni kezdett hozzá.
„Csak csirke nyelven beszél.” – kuncogott a gazda.
A barátja azonban nem foglalkozott vele, és tovább beszélt a sashoz: mesélt neki a Napról, arról, hogy hogyan ad életet a világnak, hogyan uralkodik az égen, hogyan ad fényt nekünk minden egyes nap. „Nézd a Napot, sas! Nézd, ahogy emelkedik, és emelkedj fel vele Te is! Te az éghez tartozol, nem a földhöz.”
Ekkor bukkant elő a Nap a hegy mögül, sugaraival fényárba borítva az egész vidéket. A sas szélesre tárta hatalmas szárnyait, így üdvözölve az égen fenségesen emelkedő Napot, melynek sugarai kellemes meleget adtak tollainak. A gazda csak csendben figyelt.
Barátja ismét a sashoz szólt: „Nem a földhöz tartozol, hanem az éghez. Repülj, sas! Repülj!” Majd visszahúzódott a gazda mellé, és a két férfi némán figyelte a madarat. Minden csendes volt.
A sas felemelte a fejét, szárnyait még jobban kitárta, lábait előre döntötte, ahogy a szikla peremén kapaszkodott. És ekkor anélkül, hogy igazán megmozdult volna, mindenki másnál jobban érezve a felfelé irányuló légáramlatot, előredőlt, és elkezdett egyre magasabbra és magasabbra emelkedni, hogy aztán végleg eltűnjön szem elől a fényes égen. Soha többé nem élt a csirkék között.
[Eredeti mű: Fly, Eagle, Fly (African tale retold by Christopher Gregorowski)]
http://hasznaldfel.hu/author/hasznaldfelwpadmin/page/3
 
*****

Enneagram – kulcs az önismerethez

Egy kilencágú csillagról kapta a nevét az egyik legösszetettebb személyiség-tipológia, az enneagram. Az enneagram szerkezetét egy három- és egy hatszögű alakzat alkotja, melyet egy kör fog egybe: egyes tanítások szerint ez a 20130513-ezo-enneagram-kulcs-az-onismerethezlegtökéletesebb szimbólum, teljessége révén maga isten arca. A kabbalisztikából is ismerős alakzat csúcsain az egyes fő karakterek helyezkednek el.

Bár nem ismerjük a tudomány pontos eredetét, az bizonyos, hogy az iszlám misztikusok, a szufik már használták a 7. században. Egyes kutatások szerint a 3-4. században a korai kereszténység egy mozgalmának követői, az anakhoréták összegezték az enneagramban elmélkedéseik tapasztalatait. Egy feljegyzés szerint a sivatagban végeztek lelkigyakorlatot, hogy szembenézzenek a démonaikkal: kilenc démont, azaz bűnt írtak le az enneagram pólusaiként. (A listát I. Gergely pápa hét fő bűnre rövidítette később: a harag, a kevélység, az irigység, a fösvénység, a torkosság, a bujaság és a restség mellett eredetileg a félelem és a hamisság is szerepelt.) Az egyes személyiségtípusok tulajdonképpen ezek egyikének fogságában szenvednek – ám e gyengeségek a szeretet révén átalakíthatók erénnyé.

Ma már korszerű, könnyen érthető fogalmakat használnak a kilenc típus leírására – köszönhetően annak, hogy a 20. században pszichológusok formálták a típustan modern alakjára. A típuselnevezések nem mindig egységesek, így most a legelterjedtebbet mutatjuk be.

Az enneagramból azokat a számunkra gyakran rejtett, a tudatalattiban rejtőző motívumokat ismerhetjük meg, melyek meghatározzák a világhoz és más emberekhez való viszonyunkat. Az enneagram rávilágít a hibákra és az esendőségre is: de mellette arra is, hogy a fény-árnyék elve alapján ugyanott kell keresni az erőt és a tehetséget, ahol a nehézségekkel találkozunk.
A világhoz és a problémák megoldásához való kapcsolatunk alapján kilenc személyiségtípust különböztet meg az enneagram. A személyiségtípusoknak az ábrán nyilakkal jelzett kapcsolódásai más típusokhoz azt jelzik, hogyan viselkedik az adott személy stressz hatása alatt, illetve ha biztonságban érzi magát és teli van a szíve szeretettel. 

Lássuk hát a kilenc karaktert!

EGYESEK – REFORMEREK: Maximalisták, a tökéletességre törekednek. Szabálykövetők, de ezeket a szabályokat szeretik maguk meghozni. Kissé vaskalaposak, a renitenseket nehezen tűrik, a rendbontást provokációnak veszik. Elszántságuk és ambíciójuk jó, de rugalmatlan vezetőkké teszi őket. Munkájukat precízen és felkészülten végzik. Kritikusak és gyakran elégedetlenkednek. Érzelmeik kimutatását gyengeségnek vélik, ezért általában nehezen fedik fel őket.

KETTESEK – SEGÍTŐK: Mások igényeinek és szükségleteinek kielégítését tartják életcéljuknak, és ebben gyakran túlzásokba esnek. Hajlamosak a mártíromságra, de elsőként segítenek a bajban is. Gondoskodó és önfeláldozó típusok. Ha értékelik áldozatukat, hegyeket képesek megmozgatni a hálás személynek. Gyakran abban az illúzióban élnek, hogy a másik szeretete megvehető, megváltható: emiatt sok kapcsolatfüggő van közöttük. 

HÁRMASOK – EREDMÉNYESEK: Mindent alárendelnek a sikernek. Remekül kommunikálnak, megnyerőek és lehengerlő személyiségek, ügyesen tudják magukat eladni. Ha a sikerhez megalkuváson keresztül vezet az út, készek megtenni. Kereskedelemben, értékesítésben, kommunikációban kamatoztathatják tehetségüket, de akár politikusok is válhatnak belőlük. Munkamániások, és ha a helyzet úgy adja, az eredményekért akár szabályokat is áthágnak. Mivel mindenekelőtt sikeresnek szeretnének látszani, nem kifejezetten őszinték érzelmeik kimutatásában. Lelkiismeretüket gyakran nyugtatják azzal, hogy a cél szentesíti az eszközt.

NÉGYESEK – INDIVIDUALISTÁK: Irtóznak attól, hogy beleolvadjanak a tömegbe, mindenáron ki szeretnének tűnni. Kreatívak és művészi látásmóddal vannak megáldva, egyedi gondolataik vannak. Gyűlölik a közönségességet, a kisszerűséget, a megszokást. Roppant érzékenyek, és emiatt szükségük van mások figyelmére és támogatására, még ha nem is merik bevallani. Gyakran érzik magukat elszigeteltnek és meg nem értettnek. A régi sebeket hajlamosak újra meg újra feltépni, és miközben saját sebeiket nyalogatják, mások felett elsiklik a figyelmük.

ÖTÖSÖK – MEGFIGYELŐK: Igazi csodabogarak. Analitikus gondolkodók, szívesen és eredményesen mélyednek el a tudományokban, de visszahúzódóak és kicsit maguknak valók. Kevés barátjuk van, de mellettük tűzön-vízen át kitartanak. Inkább egyedül szeretnek dolgozni, nem is igazán alkalmasak csapatmunkára egyéni megoldásaik miatt. Bámulatosan jól rendszerezik a tényeket és információkat, melyeket hangyaszorgalommal gyűjtenek. Belőlük kerülnek ki a geekek, az informatikusok, a tudósok – félszeg, társaságban ritkán mozgó, de érdekes emberek. Megfigyeléseiket nem rejtik véka alá, és emiatt kritikusnak tűnnek.

HATOSOK – LOJÁLISOK: Biztonságra törekvésük miatt próbálnak mindenhez és mindenkihez alkalmazkodni. Hűségesek és tele vannak megfelelési vággyal. Ugyanakkor függetlenségüket is féltik, ami rendkívül ellentmondásos személyiségekké teszi őket, s emiatt bizony kiszámíthatatlanok is. Szabadúszó újságíróként megtalálhatják számításaikat. Bár törvény- és normatisztelők, a hierarchikus viszonyokkal nem tudnak mit kezdeni. Saját döntéseikért nem szeretnek egyedül felelősséget vállalni, ezért fontosnak tartják a tekintély szavát. Hajlamosak a szorongásra és önbizalomhiányra.

HETESEK – RAJONGÓK: Optimisták, lelkesek, nyitottak és gyakran naivak is. Élvezik az életet, nem idegenkednek a kicsapongástól és a kalandozástól sem. Gyakran bizony nem tartják be a szavukat és pontatlanok, de lehetetlen rájuk komolyan megharagudni, hiszen örök gyerekek. Komoly helyzetekben azonban lehet rájuk építeni. Hajlamosak a nevettetés álarca mögé bújtatni bánatukat és félelmeiket. Életszeretetükkel másokat is megfertőznek, jó csapatjátékosak, bár kissé felszínesek. Stresszhelyzetben olykor struccpolitikát folytatnak, nem akarnak tudomást venni a rosszról.

NYOLCASOK – KIHÍVÓK: Vérbeli provokátorok, lobbanékony természetűek és gyakran támadnak. Keresik a harcot, a konfliktust, szívesen fitogtatják erejüket és önállóságukat. Nehéz emberek, viszont hízelgéssel könnyen befolyásolhatók. Tipikus népi igazságosztók, megragadják az alkalmat a kötekedésre. Egyáltalán nem finomkodó vitapartnerek, akár agresszívek is lehetnek. Nem szeretnek közel engedni magukhoz bárkit, a gyengédségnek még a látszatát is kerülik, ők viszont birtoklóak a kapcsolataikban. Ellenállóak, erős testi és lelki adottságaik vannak. Rendőrök, katonák, sportolók, de bűnözők is kikerülnek soraikból.

KILENCESEK – BÉKETEREMTŐK: Kényelmes, békés és konfliktuskerülő emberek. Nyugalmuk mögött energiahiány van, a rohanó világgal képtelenek lépést tartani, de nem is akarnak. Nem kifejezetten lelkizős típusok, hiszen az megzavarná a belső békéjüket. Hajlamosak a lustaságra, szeretik a könnyebb utat választani. Borzasztóan zavarja őket, ha veszekedést tapasztalnak, ezért szívesen közvetítenek haragos felek között. Mivel pártatlanok, nyugodtak és elkötelezett hívei a harmóniának, sikerrel töltik be békebírói küldetésüket. Szeretnek pepecselni, de kitartást igénylő vagy felelősségteljes feladatok alól igyekeznek magukat kivonni.

Forrás: http://www.life.hu/horoszkop/20130513-enneagram-kulcs-az-onismerethez.html

teszt :   http://www.enneagram.hu/enneagram-tesztek/teszt1.htm

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!